Ви препорачуваме

Што ќе пишува на споменикот на Заев?

Дека царскиот режим во Бугарија ѝ се придружи на фашистичката оска за време на Втората светска војна е неспорен историски факт. Дека нема народ кој може, а уште помалку треба да биде доживуван и именуван како „фашистички“, „комунистички“, „социјалистички“ или „демократски“, е уште помалку спорен историски, а и здраворазумски факт. Инаку, Германија не би можела …

Што ќе пишува на споменикот на Заев? Read More »

Парадоксот на Тригер

Гледам комуналци се распафтале со метлите, напорно како да сме пред избори. А, тоа ѓубрето, ѓавол да го земе, колку и да се мачат, упорно се враќа по улиците, тротоарите, тревниците и парковите, паркинзите, болниците… сите јавни установи. Боде очи во пејзажот. Кај баш во предизборна кампања? Ние веќе навикнавме. И на ѓубрето и на …

Парадоксот на Тригер Read More »

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Крастев: Многу нешта можат да се случат во следните три месеца

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар за Утрински брифинг вели дека политичката сцена во Бугарија е турбулентна цела година, а допрва се очекуваат случувања во следните три месеци со оглед на фактот што по два циклуса неуспешни избори, Бугарија се соочува со трети парламентарни избори за една година. Во последните …

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Крастев: Многу нешта можат да се случат во следните три месеца Read More »

Засега нема претставки за отказ поради невакцинација

Во Државниот инспекторат за труд досега не пристигнале претставки за отказ на работник кој не е вакциниран и поради тој основ да е отпуштен од работа. Ова за „Слободен печат“ го изјави Јована Тренчевска, ВД директор од Трудовиот инспекторат по се погласните гласини дека на работниците им се вршел притисок да се вакцинираат од страна …

Засега нема претставки за отказ поради невакцинација Read More »

Долгото носење маски може да биде штетно за децата

Маските што ги носат учениците штитат од инфекција со коронавирусот, повеќе или помалку, зависно од материјалот од кој се направени и од правилната употреба, но го намалуваат квалитетот на вдишениот воздух и при долга употреба може да имаат лоши последици – вели  прим. д-р Климент Матоски, специјалист по педијатрија. Учениците се обврзани да носат маски …

Долгото носење маски може да биде штетно за децата Read More »

Отвараме пат со нов јазик кој не ја брише историјата

Мудри одлуки или нови 27 години во блокада – вака накратко премиерот Зоран Заев викендов ја сублимираше состојбата во која се наоѓа РС Македонија по бугарското вето, откако претходно најави политика на помирување со источниот сосед со бришење на квалификативот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците и од спомениците. Премиерот појасни и дека конкретните чекори …

Отвараме пат со нов јазик кој не ја брише историјата Read More »

ФОТОГАЛЕРИЈА | Цветната оаза на Марина и Томче во село Волкодари: Жена со секогаш миризливи дланки и цветови во очите

Цветната оаза, меѓу граѓаните позната како „Куќата на цвеќето“, се наоѓа во с. Волкодери,  Ресен, поточно градината се простира пред куќата на Марина и Томче Дочовски, кои се заслужни за овој рај на Земјата. Марина Дочовска Одгледувањето на цвеќињата започнало години наназад. Но, тоа останало најголемо хоби на Марина, кое ја исполнува и ја прави среќна. Фото: Приватна архива …

ФОТОГАЛЕРИЈА | Цветната оаза на Марина и Томче во село Волкодари: Жена со секогаш миризливи дланки и цветови во очите Read More »

ФОТО: Во Германската амбасада во Скопје се следат изборите во Германија, гости амбасадори и министри

Дел од македонскиот државен врв како и странските амбасадори во земјава вечерва се гости во германската амбасада во Скопје каде ќе може да го проследат преку ТВ емисии на германските медиуми, пребројувањето на гласањето на изборите во оваа земја. Кој ќе биде новиот наследник на канцеларката Ангела Меркел која заминува по 16 години на чело …

ФОТО: Во Германската амбасада во Скопје се следат изборите во Германија, гости амбасадори и министри Read More »

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Двојно поголеми стипендии за новите студенти и ученици

Конкурсите за стипендии на студенти и ученици од средно образование завршија на 15 септември, но конкурсот за паралелки во стручно образование трае до 30 септември и останати се уште 900 стипендии, вели Евгенија Јанакиеска, службеник за млади во МОН. Стпендиите од 3300 денари ќе бидат зголемени до 6050 денари на месечно ниво. Се однесува на …

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Двојно поголеми стипендии за новите студенти и ученици Read More »

Прашање на неделата:

Coming Soon
Дали треба да се менуваат учебниците по историја според забелешките од Бугарија?
Дали треба да се менуваат учебниците по историја според забелешките од Бугарија?
Дали треба да се менуваат учебниците по историја според забелешките од Бугарија?

ВИДЕО: Македонскиот репрезентативец Ристовски прв стрелец во словачката лига

Во прав момент Милан Ристовски ги продолжува одличните настапи за екипата на Трнава пред новите репрезентативни обврски во октомври. Неговиот клуб триумфираше убедливо денеска на гостувањето кај Дунајска Стреда со резултат 0:3, а голем придонес во победата имаше македонскиот напаѓач. Гол-серијата ја започна бразилскиот интернационалец Кабрал во четвртата минута, а нашиот 23-годишен напаѓач го дотолчи …

ВИДЕО: Македонскиот репрезентативец Ристовски прв стрелец во словачката лига Read More »

Променливото време го менува дејството на терапијата

Промените коишто се појавуваат во надворешната средина директно влијаат врз организмот, а особено влијание имаат промените на барометарскиот притисок и влажноста. А, есента и зимата се годишни времиња кои најчесто ја зголемува влажноста на воздухот. Тоа често може да ја влоши состојбата на болните кои имаат ангина пекторис, предизвикувајќи поизразено стегање (вазоспазам) на крвните садови, …

Променливото време го менува дејството на терапијата Read More »